Table of contents
Share Post

Czy warto prowadzić blog w 2025 roku?

W dzisiejszych czasach prowadzenie bloga wydaje się zbędne. W końcu w mediach społecznościowych możemy się bezproblemowo dzielić naszymi wpisami, poradami czy przemyśleniami. Dlaczego więc warto prowadzić bloga w 2025 roku?

Blogi już od dawna nie są internetowymi pamiętnikami. Pełnią kluczową rolę w marketingu wielu firm. I chociaż wielu internetowych „guru” twierdzi, że w dobie social mediów blog firmowy to strata czasu i pieniędzy – starzy wyjadacze ciągle skutecznie budują swoją markę i zbierają wokół siebie zaangażowaną społeczność.

Dlaczego warto prowadzić blog?

Przede wszystkim – dla bezpieczeństwa.

Wiele osób opiera swój biznes wyłącznie na platformach typu Facebook, Instagram czy TikTok. Dzielą się tam wiedzą, sprzedają produkty itd. Wszystko fajnie. Ale niestety te platformy mają swoje humory. Niejednokrotnie już widziałem, jak cały mozolnie budowany fanpage czy profil na instagramie – po prostu znikały. Albo zostały przez Metę zablokowane bez powodu. Ba! Sam też to przeszedłem, gdy jakiś bot stwierdził że moje treści łamią regulamin!

Dlatego też warto pamiętać, że posiadanie bloga, na którego możesz kierować klientów czy proponować im zapis do newslettera pomaga zwiększyć szanse na to, że w razie buntu social mediów – nie zostaniemy z niczym i będziemy mogli dalej dostarczać jakościowe treści, przyciągając nowych użytkowników – chociażby dzięki SEO.

Pozycjonowanie i długoterminowe efekty

Twój wpis na social mediach zyskał dużo reakcji? Świetnie! Ale jeśli napiszesz dziesięć kolejnych, to zapewne tego jednego konkretnego może już nikt nigdy nie zobaczyć. Znalezienie wpisu, który opublikowałeś na Facebooku czy Instagramie jest bardzo mało prawdopodobne. Za to wpisy, które są na blogu dość dobrze się pozycjonują i pojawiają wysoko w wynikach wyszukiwania. A Ty dzięki temu budujesz swój autorytet.

Sam na kilku wpisach blogowych opieram górę lejka sprzedażowego. Napisane kilka lat temu – do dziś działają. Zainteresowany czytelnik znajduje ten wpis w google, zostawia komentarz i w zamian dostaje rozwiązanie swojego problemu (nie zbieram nawet maili w tym lejku). Wraz z rozwiązaniem – otrzymuje krótką ofertę mojego kursu. Może też sprawdzić demo. Tym sposobem pokazuję, że jestem ekspertem w swojej dziedzinie, a przy okazji jeżeli ktoś potrzebuje jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę – staje się moim klientem.

Łatwe zbieranie leadów

Co prawda jest możliwość zbierania leadów przy pomocy samych social mediów, ale nie jest to jakieś super rozwiązanie. Dlatego też wypada mieć choćby stronę lądowania, którą będziemy promować. Natomiast tak naprawdę pod każdym wpisem na blogu możemy umieścić formularz zapisu na newsletter. Tym sposobem możemy zdobywać nowe leady, w zamian oferując rozwinięcie tematu z wpisu.

Kontrola nad treścią

Teoretycznie możesz blogować o wszystkim, co jest zgodne z prawem. A na pewno nikt nie zablokuje Ci bloga o rowerach, poprzez który chcesz sprzedawać pedały. A na Social Mediach niestety takie przypadki zdarzają się dość często. We wpisach możesz też bezpośrednio umieszczać linki do swojego sklepu internetowego i nikt Ci za to nie obniży zasięgów.

Łatwe targetowanie reklamy

Warto zwrócić uwagę na bardzo fajną strategię, która daje szansę dotrzeć z reklamą Twojego produktu do najbardziej zainteresowanych osób. Chodzi o zainstalowanie tak zwanego pixela (np. Meta/Facebooka), który śledzi ruch na stronie. Załóżmy, że prowadzisz blog o majsterkowaniu i chcesz sprzedawać wiertarki. Tworzysz wpis o tym, jak poprawnie wywiercić dziurę, a pixel wyłapuje osoby, które wyświetliły ten wpis. Teraz już wiesz, że są to najprawdopodobniej osoby, które mogą potrzebować wiertarki, więc kierujesz reklamę jedynie na osoby, które odwiedziły ten wpis.

Trudności w prowadzeniu bloga

Oczywiście prowadzenie social mediów jest dużo łatwiejsze, niż blogowanie. Choćby dlatego, że nie wystarczy tylko kliknąć kilka razy żeby się zalogować.

Aby założyć blog – musisz przede wszystkim wykupić miejsce na serwerze, na którym będzie zainstalowany wordpress, czyli chyba obecnie najlepszy silnik blogowy. Musisz również wykupić oraz dodać do bloga domenę, czyli adres swojej strony internetowej. Czyli trzeba ponieść jakieś koszty, żeby móc dostarczać jakościowe treści „na swoim”.

Nie są to bardzo skomplikowane rzeczy, szczególnie w przypadku hostingów stworzonych typowo dla twórców internetowych.

Gdy już to zrobisz – musisz dbać o jakość treści, no i oczywiście nadal używać social mediów, aby zwiększyć ruch na stronie. W dzisiejszych czasach samym SEO może być ciężko się wyróżnić na rynku. Niemniej warto zadbać o to, aby firma posiadała blog i traktować to przynajmniej jako dodatkową formę promocji Twojej firmy, a także sposób na budowanie bazy mailowej potencjalnych klientów.

 

 

Related Articles