Technika Pomodoro – jak zacząć?

Szukasz sposobu na poprawę swojej produktywności? Technika Pomodoro jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie koncentracji i osiągnięcie więcej w krótszym czasie.

Pomodoro, czyli co?

Pomodoro to technika zarządzania czasem opracowana pod koniec lat 80 XX wieku przez Francesco Cirillo. Jej nazwa pochodzi od… nakręcanego minutnika w kształcie pomidora! (miałem kiedyś taki).

Generalnie cała technika jest bardzo prosta i nie wymaga niewiadomo jakich narzędzi. Opiera się ona na założeniu, że częste przerwy na koncentrację mogą pomóc w osiągnięciu lepszych wyników przy mniejszym wysiłku. Tak naprawdę na start wystarczy kartka papieru, długopis i dowolny zegarek, na którym możemy ustawić alarm.

Pomodoro, czyli jak?

Cała technika pomodoro dzieli się na kilka prostych kroków.

?1. Stwórz listę zadań do wykonania

Możesz zrobić to w dowolnym programie do planowania zadań, jak Nozbe, Asana, a nawet rozpisać je na kartce papieru. Następnie posortuj je według priorytetów, aby móc wykonać je po kolei.

?2. Wybierz zadanie do wykonania

Weź pierwsze zadanie z listy i zastanów się, ile „pomodoro” ono Ci zajmie. Jedna sesja Pomodoro to standardowo 25 minut nieprzerwanej pracy.

?3. Wyłącz wszystkie rozpraszacze

Żeby nic nie przeszkadzało Ci w pracy – wycisz wszelkie powiadomienia w telefonie (a najlepiej wynieś telefon do innego pomieszczenia, żeby nie kusił). Jeżeli masz jakieś powiadomienia na komputerze (program pocztowy, Facebook czy cokolwiek innego – również to wyłącz. Nie dopuść do tego, żeby coś Cię rozpraszało w czasie sesji Pomodoro.

?4. Ustaw minutnik czy dowolną aplikację, która wspiera ten system pracy na 25 minut

Jak już pisałem wcześniej – jedna sesja Pomodoro standardowo trwa 25 minut. Oczywiście możesz eksperymentować z tym czasem i wydłużać go lub skracać. Ja osobiście ustawiłem sobie 30 minut.

?5. Pracuj w skupieniu przez całą sesję

Pracuj do momentu, aż zadzwoni minutnik. Nie odrywaj się od pracy. Jeżeli skończysz zadanie wcześniej – dorzuć kolejne, mniejsze zadanie, aby wykorzystać cały czas.

?6. Zrób sobie przerwę

Po zakończonej sesji Pomodoro zrób sobie krótką, 5 minutową przerwę. Wykorzystaj ją na inne rzeczy niż praca. Dobrze będzie, jeśli na chwilę zmienisz otoczenie. Ja na przykład w tym czasie idę do kuchni napić się wody.

?7. Powtarzaj

Po przerwie rozpocznij kolejną sesję Pomodoro, potem kolejną krótką przerwę i tak 4 razy.

?8. Zrób sobie dłuższą przerwę

Po czwartej sesji Pomodoro pora na dłuższą przerwę. Zrób sobie około 20-30 minut luzu. Wtedy możesz nadrobić social media czy telefony, ale najlepiej byłoby po prostu się chwilę przewietrzyć, dać oczom odpocząć i zebrać siły przed kolejnymi sesjami 😉

Pomodoro – dla kogo?

Oczywiście nie każdy będzie dobrze czuł się pracując w ten sposób. Mimo wszystko uważam, że warto spróbować. Mnie ta technika bardzo pomogła podczas pisania książki, gdy deadline zbliżał się niemiłosiernie.

Pomodoro – narzędzie z którego korzystam

Ja osobiście wykorzystuję wtyczkę do przeglądarki Chrome o nazwie Asystent Marinara: Pomodoro. Jest bardzo prosta w obsłudze.

Asysten Marinara: Pomodoro

W ustawieniach możemy sobie ustawić czas sesji Pomodoro, dźwięk odliczający czas (ja nie korzystam, bo mnie rozprasza), sygnał alarmu po zakończonej sesji, długość przerwy itp.

Asysten Marinara: Pomodoro

Co więcej, wtyczka oferuje nam również historię naszej pracy, dzięki czemu możemy sprawdzać jak dużo czasu zajmowały nam konkretne zadania.


Koniecznie daj znać co sądzisz o tej technice i czy masz zamiar spróbować z niej korzystać 🙂

Podobało się?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj cotygodniowe ciekawostki dotyczące powolnego biznesu i spokojnego życia.

Leave a Comment