Szukasz sposobu na poprawę swojej produktywności? Technika Pomodoro jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie koncentracji i osiągnięcie więcej w krótszym czasie.
Pomodoro, czyli co?
Pomodoro to technika zarządzania czasem opracowana pod koniec lat 80 XX wieku przez Francesco Cirillo. Jej nazwa pochodzi od… nakręcanego minutnika w kształcie pomidora! (miałem kiedyś taki).
Generalnie cała technika jest bardzo prosta i nie wymaga niewiadomo jakich narzędzi. Opiera się ona na założeniu, że częste przerwy na koncentrację mogą pomóc w osiągnięciu lepszych wyników przy mniejszym wysiłku. Tak naprawdę na start wystarczy kartka papieru, długopis i dowolny zegarek, na którym możemy ustawić alarm.
Pomodoro, czyli jak?
Cała technika pomodoro dzieli się na kilka prostych kroków.
?1. Stwórz listę zadań do wykonania
Możesz zrobić to w dowolnym programie do planowania zadań, jak Nozbe, Asana, a nawet rozpisać je na kartce papieru. Następnie posortuj je według priorytetów, aby móc wykonać je po kolei.
?2. Wybierz zadanie do wykonania
Weź pierwsze zadanie z listy i zastanów się, ile „pomodoro” ono Ci zajmie. Jedna sesja Pomodoro to standardowo 25 minut nieprzerwanej pracy.
?3. Wyłącz wszystkie rozpraszacze
Żeby nic nie przeszkadzało Ci w pracy – wycisz wszelkie powiadomienia w telefonie (a najlepiej wynieś telefon do innego pomieszczenia, żeby nie kusił). Jeżeli masz jakieś powiadomienia na komputerze (program pocztowy, Facebook czy cokolwiek innego – również to wyłącz. Nie dopuść do tego, żeby coś Cię rozpraszało w czasie sesji Pomodoro.
?4. Ustaw minutnik czy dowolną aplikację, która wspiera ten system pracy na 25 minut
Jak już pisałem wcześniej – jedna sesja Pomodoro standardowo trwa 25 minut. Oczywiście możesz eksperymentować z tym czasem i wydłużać go lub skracać. Ja osobiście ustawiłem sobie 30 minut.
?5. Pracuj w skupieniu przez całą sesję
Pracuj do momentu, aż zadzwoni minutnik. Nie odrywaj się od pracy. Jeżeli skończysz zadanie wcześniej – dorzuć kolejne, mniejsze zadanie, aby wykorzystać cały czas.
?6. Zrób sobie przerwę
Po zakończonej sesji Pomodoro zrób sobie krótką, 5 minutową przerwę. Wykorzystaj ją na inne rzeczy niż praca. Dobrze będzie, jeśli na chwilę zmienisz otoczenie. Ja na przykład w tym czasie idę do kuchni napić się wody.
?7. Powtarzaj
Po przerwie rozpocznij kolejną sesję Pomodoro, potem kolejną krótką przerwę i tak 4 razy.
?8. Zrób sobie dłuższą przerwę
Po czwartej sesji Pomodoro pora na dłuższą przerwę. Zrób sobie około 20-30 minut luzu. Wtedy możesz nadrobić social media czy telefony, ale najlepiej byłoby po prostu się chwilę przewietrzyć, dać oczom odpocząć i zebrać siły przed kolejnymi sesjami ;)
Pomodoro – dla kogo?
Oczywiście nie każdy będzie dobrze czuł się pracując w ten sposób. Mimo wszystko uważam, że warto spróbować. Mnie ta technika bardzo pomogła podczas pisania książki, gdy deadline zbliżał się niemiłosiernie.
Pomodoro – narzędzie z którego korzystam
Ja osobiście wykorzystuję wtyczkę do przeglądarki Chrome o nazwie Asystent Marinara: Pomodoro. Jest bardzo prosta w obsłudze.
W ustawieniach możemy sobie ustawić czas sesji Pomodoro, dźwięk odliczający czas (ja nie korzystam, bo mnie rozprasza), sygnał alarmu po zakończonej sesji, długość przerwy itp.
Co więcej, wtyczka oferuje nam również historię naszej pracy, dzięki czemu możemy sprawdzać jak dużo czasu zajmowały nam konkretne zadania.
Koniecznie daj znać co sądzisz o tej technice i czy masz zamiar spróbować z niej korzystać :)