Jak dodać domenę do bloga

W poprzedniej części zainstalowaliśmy WordPressa i stworzyliśmy pierwszy wpis. Pora skonfigurować własną domenę (czyli adres naszego bloga).

Temat instalacji i konfiguracji bloga jest na tyle złożony, że postanowiłem rozbić go na kilka wpisów. Ułatwi to dokładne omówienie różnych etapów. Oto spis treści:

Wpisy o zakładaniu bloga

Tekst podzielony jest na kilka oddzielnych wpisów:

Aby mieć swój własny adres bloga z końcówką .pl (lub dowolną inną dostępną), musimy wykupić domenę. Możemy to zrobić na przykład u naszego hostingodawcy (czyli tam, gdzie wykupiliśmy serwer – w naszym przypadku dHosting), można to również zrobić u zewnętrznych rejestratorów, takich jak ovh.pl czy aftermarket.pl, jednak będzie to wymagało troszkę więcej konfiguracji. Dla wygody skorzystamy z opcji wykupienia domeny w dHosting – wtedy wszystko będzie już ustawione pod nasz blog.

Zamówienie domeny

Zamówienie jest banalnie proste. Logujesz się do swojego dPanelu i z menu po lewej stronie wybierasz „Domeny”.

Jak dodać domenę do bloga

Następnie klikasz „Dodaj” i wybierasz „Zamów domenę”.

Jak dodać domenę do bloga

Pojawi się okno wyszukiwania domen. Wpisujesz swoją wymarzoną nazwę (ja wpisałem kursbloga.pl – pewnie ją w przyszłości wykorzystam).

Jak dodać domenę do bloga

Klikasz „Szukaj” i poniżej pojawia się informacja, czy dana domena jest dostępna, czy być może zajęta już przez kogoś innego. Wtedy musimy ponowić wyszukiwanie. Mi się poszczęściło i domena kursbloga.pl była dostępna.

Jak dodać domenę do bloga

Teraz już wystarczy tylko kliknąć rejestruj i „Zamawiam”.

Jak dodać domenę do bloga

Potwierdzamy, że chcemy zamówić domenę dla tego właśnie konta:

Jak dodać domenę do bloga

Wypełniamy nasze dane osobowe – niezbędne do zarejestrowania domeny.

Jak dodać domenę do bloga

I klikamy zielony przycisk „podsumuj zamówienie”. Teraz jeszcze tylko wybieramy sposób płatności, płacimy szybkim lub tradycyjnym przelewem.

Jak dodać domenę do bloga

I to by było na tyle. Czekamy już teraz na potwierdzenie złożenia zamówienia.

Jak dodać domenę do bloga

Po zakończeniu płatności musimy uzbroić się w cierpliwość. Rejestracja domeny może potrwać nawet 24 godziny (chociaż zazwyczaj jest to kilkanaście/kilkadziesiąt minut). Gdy proces zostanie zakończony otrzymasz kilka wiadomości e-mail, informujących o pomyślnej rejestracji domeny. Dopiero wtedy domena pojawi się w menu „Domeny”.

Jak dodać domenę do bloga

Gdy domena jest już zarejestrowana, po wpisaniu adresu w przeglądarce powinien pojawić nam się taki obrazek:

Jak dodać domenę do bloga

Oznacza to, że domena prawidłowo wskazuje już na nasz serwer. Pora sprawić, aby wskazywała teraz na nasz blog. I tu już musimy trochę pogrzebać w ustawieniach, ale spokojnie – to nie będzie jakieś strasznie trudne.

Możesz zainstalować nowy blog

Jeżeli chcesz ominąć proces konfiguracji domeny – możesz wrócić do poprzedniego wpisu i zainstalować blog od nowa, wybierając swoją domenę jako miejsce docelowe!

Konfiguracja

Musimy sprawdzić, w jakim folderze znajduje się nasz blog. Wchodzimy więc w menu „Strony www” i przy naszym blogu klikamy w menu akcje, a następnie wybieramy „edytuj”.

Jak dodać domenę do bloga

Interesuje nas katalog, w którym zainstalowany jest blog. Zaznaczamy go i kopiujemy. Można zamknąć to okno.

Teraz musimy dodać nową stronę. Klikamy na „Dodaj” a następnie „Pusta strona WWW”.

Jak dodać domenę do bloga

W polu „adres strony” wpisz swoją domenę (w moim przypadku „kursbloga.pl”).

Jak dodać domenę do bloga

Teraz trzeba wskazać katalog, na który ma kierować domena. To ten, który ostatnio kopiowałeś. Aby to zrobić – kliknij na „zmień”.

Jak dodać domenę do bloga

I teraz wklej ścieżkę do katalogu. Skasuj /public_html, zostaw tylko to, co jest przed ukośnikiem.

Teraz już tylko odznacz opcje „Utwórz konto FTP…”, oraz „Utwórz bazę MySQL…” – nie będą nam do tego potrzebne. Zakończ konfigurację klikając na „Dodaj stronę”.

Świetna robota. Teraz (po odczekaniu kilku minut) wpisując w przeglądarce swoją nową domenę, powinien wczytać się Twój blog. Żeby jednak wszystko działało prawidłowo – musimy jeszcze wprowadzić jedną małą zmianę w samym WordPressie.

Konfiguracja WordPressa

Zaloguj się do kokpitu WordPress (Twojego bloga) i teraz z lewego menu wybierz „Ustawienia”, a następnie „Ogólne”. Twoim oczom ukażą się podstawowe ustawienia bloga. Musimy je zmienić.

Wpisz swój tytuł witryny oraz slogan (hasło, które czasami może być widoczne pod tytułem). I teraz najważniejsza rzecz – zmień adres WordPressa oraz Adres witryny na swoją domenę.

Zapisz ustawienia. Teraz musisz się od nowa zalogować do kokpitu, ale Twój blog działa już pod Twoim wymarzonym adresem! W kolejnym odcinku zajmiemy się jego dalszą konfiguracją.

Korzystaj z pomocy

Pamiętaj, że zarówno w dHosting jak i w każdej innej firmie hostingowej masz dział pomocy. W dHosting wybierz w panelu po lewej stronie opcję „HelpDesk24”. Tam możesz opisać swój problem a pracownicy chętnie i szybko pomogą. Często jeżeli powiesz, że sobie nie radzisz zrobią to po prostu za Ciebie. Więc jeżeli któryś krok Cię przerasta – korzystaj z pomocy, bo za to również płacisz w swojej usłudze 🙂

Czy można to zrobić prościej?

Cała procedura wygląda dość skomplikowanie. To przez to, że najpierw zainstalowaliśmy blog, a dopiero później kupiliśmy domenę. Można zrobić odwrotnie. Najpierw kup domenę a potem wróć do tekstu o instalacji bloga. Wtedy już podczas instalacji będzie można wybrać naszą domenę jako miejsce docelowe i na tym zakończyć całą procedurę 🙂

Wpisy o zakładaniu bloga

Tekst podzielony jest na kilka oddzielnych wpisów:

Podobało się?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj cotygodniowe ciekawostki dotyczące powolnego biznesu i spokojnego życia.

Leave a Comment