Wszyscy chcielibyśmy zmieniać świat na lepszy. Oczywiście najlepiej zmieniając ludzi, aby dostosowali się do naszych wymagań. Ja polecam jednak zmianę zacząć od siebie.

Odrzuć nienawiść.

Bardzo łatwo jest kogoś znienawidzić. Za to, co nam zrobił w przeszłości, za słowa, które padły z jego ust. Za cokolwiek. Jasne, masz prawo być zły na taką osobę. Ale na litość – nawet jeżeli ktoś dawno temu zrobił Ci jakąś przykrość, może czas najwyższy zapomnieć i przestać nerwowo reagować na samo imię tej osoby? Wybacza się raz, nienawidzieć trzeba całe życie. Pozbądź się negatywnych emocji.

Nie toń w przeszłości

To akurat specjalność naszego narodu. Niemcy prawie 80 lat temu wypowiedzieli wojnę, więc na wszelki wypadek powinniśmy być wrogo nastawieni do wszystkich Niemców. Nawet tych pra-pra wnuków tamtejszych żołnierzy. Tak na wszelki wypadek. Oj jakie to jest słabe. Przeszłość była, minęła. Żyjmy tym, co przed nami. Cieszmy się każdym obecnym dniem i nie grzebmy w przeszłości. To, że Twój mąż 23 marca 1993 roku nie wyniósł śmieci niczego w dniu dzisiejszym nie zmieni i nie ma sensu tego wyciągać przy każdej sprzeczce.

Nie ma ideałów.

W domu każdy kąt musi być idealnie czysty? Ubrania w szafie muszą wisieć równo? Ty sam musisz zrobić wszystko idealnie (według Ciebie), nawet kosztem innych? Podpowiem Ci – większości osób Twoje dążenie do perfekcjonizmu nie będzie obchodziło, a wręcz denerwowało. To, co według Ciebie jest zrobione idealnie, dla innych powinno być zrobione zupełnie inaczej. To, gdy ktoś robi coś inaczej niż Ty nie znaczy, że robi to źle. Nie masz monopolu na „robienie dobrze wszystkiego”. Zamiast kolejny raz przewieszać ubrania w szafie układając je według kolorów – poświęć ten czas swoim najbliższym.

Przestań tylko zadowalać innych

O jednej z bliskich mi osób na pogrzebie mówili – dla wszystkich miał czas, tylko dla siebie go nie miał. Skup się czasami na sobie. Nie twierdzę, że masz olać innych ludzi, ale pamiętaj też, że masz jedno życie. Szanuj swój czas, bo nie masz go zbyt wiele. Zrób sobie czasem dobrze. Odpocznij tak, jak lubisz. Ciesz się życiem!

Mów o sobie dobrze

Nasz kolejny polski rytuał. Przy pytaniu „co słychać” najczęściej można usłyszeć całą litanię jak to jest źle, drogo, rząd nas okrada i w ogóle to do dupy wszystko. Przestań się nad sobą użalać. Zarówno jeżeli chodzi o życie, jak i wygląd. Wiem, że ludzie potrafią wpędzić nas w kompleksy. Ale czas najwyższy przestać przejmować się tym, co mówią inni. Gdy ktoś pyta, co u Ciebie postaraj się pochwalić jakimś ostatnim sukcesem. Początki są trudne, ale przynoszą duże efekty. Chwal się sobą, swoimi umiejętnościami, wyglądem. Boisz się, że inni będą zazdrośni? To jest ich problem, nie Twój. To Twoje życie, nie daj sobie go przyćmić.

Nie osądzaj innych

„Jak ten idiota jeździ?! Co za kretyn, mógł to zrobić inaczej. Gdybym tylko był na jego/jej miejscu!”

Znacie to? Podpowiem – nie jesteś na jego/jej miejscu. Nie wiesz, jakbyś się zachował, gdybyś był. Nie wiesz, czy jego samochód akurat nie dostał zadyszki wjeżdżając pod górkę. Albo czy kierowca nie jest zestresowany, bo jedzie właśnie do szpitala odwiedzić bliską osobę i przez to popełnia jakieś głupie błędy. Kasjerka w sklepie nie będzie się do Ciebie zawsze uśmiechała, bo może mieć po prostu gorszy dzień. Nigdy nie wiesz, co siedzi w środku drugiej osoby, którą spotykasz na swojej drodze. Może mieć problemy, może być po prostu inaczej wychowana, czy też nauczona robić te same rzeczy w zupełnie inny sposób. Nie oceniaj więc czyjegoś zachowania. Postaraj się zrozumieć, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Twoja złość i zwyzywanie nie pomoże ani jemu, ani tym bardziej Tobie.

Opuść szkodzące Ci środowisko

Często jest tak, że trafiamy w jakieś środowisko, które nie do końca nam odpowiada. Prędzej czy później zadając się z grupą ludzi, będziemy równać do ich poziomu. I niestety bardzo często zdarza się, że w tym towarzystwie gaszone są nasze wszelkie pomysły, marzenia i cele, które kiedyś sobie postawiliśmy i je realizowaliśmy (No przestań, przecież ten Twój, hehehe, PROJEKT, hahhaha, może spokojnie poczekać. Chodź, napijemy się). Jeżeli zauważasz to u siebie, najwyższy czas podjąć decyzję o spaleniu mostu (mówiłem o tym w podcascie).

Staraj się otaczać ludźmi mądrzejszymi, bardziej doświadczonymi od Ciebie. Dzięki temu będziesz piął się w górę.

Odrzuć złość

Ten kretyn zajechał Ci drogę? A ta idiotka bez szkoły źle wydała resztę? I jeszcze na dodatek ci oszuści wystawili zbyt wysoki rachunek a nieudacznik życiowy przyniósł Ci cukier biały zamiast brązowego? 🛑 STOP! 🛑

Zwolnij, zatrzymaj się, weź głęboki wdech i zastanów się, czy złość i nerwy faktycznie są tutaj niezbędne? Każdemu zdarza się popełnić błąd. Postaraj się grzecznie wyjaśnić sprawę. Zapewniam Cię, że w większości przypadków da się to wszystko załatwić z uśmiechem na ustach. A potem umówić się na kawę.

Nie porównuj się z innymi

Ona ma lepszą figurę? On większy biceps? Jeździ lepszym samochodem? A może ma droższe ciuchy? Zapewniam Cię, że to wszystko nie jest ważne, aby żyć szczęśliwie. Ty zazdrościsz tej osobie jednej rzeczy, ona być może zazdrości Tobie czegoś, o czym nawet byś nie pomyślał. Jesteśmy różni. Jedni zamożniejsi, inni piękniejsi. Koniec końców i tak wszyscy skończymy 2 metry pod ziemią, więc nie warto na siłę stwarzać sobie murów i grodzić się od innych, bo „są lepsi od nas”. Nie są. Są inni.

Żyj tak, jak chcesz żyć i nie zastanawiaj się, co o tym powiedzą inni. A niech gadają!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here